Ustawowe wakacje kredytowe 2022, 2023 – jak z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe dostępne były w bankach przez długi czas, umożliwiając odroczenie spłaty rat kredytowych. Teraz można skorzystać z nich na nowych warunkach przez rządowe wakacje kredytowe. Na czym polegają i kto może je uzyskać? Artykuł napisany przy współpracy z portalem finansowym portal.faktura.pl.

Rządowe wakacje kredytowe – na czym polegają?

Wakacje kredytowe określane jako rządowe albo ustawowe są regulowane przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Zostały one uchwalone w celu zmniejszenia zobowiązań kredytobiorców, które uległy znacznemu podwyższeniu na skutek wyższych stóp procentowych i inflacji.

W ramach rządowych wakacji kredytowych możliwe jest odroczenie spłaty razem 8 rat kredytu hipotecznego. Możliwe jest odroczenie:
– Po 2 raty w trzecim oraz po 2 raty w czwartym kwartale 2022 roku, czyli łącznie 4 raty.
– Po 1 racie w każdym kwartale roku 2023, czyli łącznie 4 raty.

Kredytobiorca może wybrać terminy, które dotyczą odroczenia rat, dlatego może dostosować je do swoich potrzeb.

Wakacje kredytowe powodują przedłużenie okresu spłaty kredytu. Bank nie ma prawa pobierać opłaty za odroczenie rat, dlatego wakacje kredytowe są dla kredytobiorcy bezpłatne.

Czy można przedłużyć wakacje kredytowe? Aktualnie można skorzystać z nich jedynie w 2022 roku oraz 2023 roku, dlatego nie ma możliwości ich przedłużenia.

Warunki rządowych wakacji kredytowych

Aby odroczyć spłatę rat kredytu hipotecznego w ramach ustawowych wakacji kredytowych, konieczne jest spełnienie wymogów wskazanych w przepisach. Wakacje kredytowe dla kogo 2022, 2023?

Aby kredytobiorca mógł otrzymać wakacje kredytowe, należy spełnić poniższe warunki:
– Kredyt musi być udzielony do 1 lipca 2022 roku, natomiast jego spłata musi przypadać w terminie przynajmniej 6 miesięcy od 1 lipca 2022 roku.
– Kredyt musi być kredytem hipotecznym – nie może być on gotówkowy, samochodowy lub inny.
– Kredyt musi być udzielony w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, dlatego nie można otrzymać go na mieszkanie kupione na wynajem.
– Można uzyskać odroczenie rat tylko jednego kredytu hipotecznego – w przypadku kilku kredytów należy wybrać, którego mają dotyczyć wakacje kredytowe.
– Kredyt musi być udzielony w złotówkach.

Jak złożyć w banku wniosek o rządowe wakacje kredytowe?

Banki przyjmują wnioski o rządowe wakacje kredytowe w placówkach oraz przez internet lub pocztą.

Gdy można uzyskać rządowe wakacje kredytowe czy warto o nie wnioskować? Pozwalają one kredytobiorcom na przeznaczenie pieniędzy na spłatę rat na dowolny cel, na przykład w celu nadpłacenia posiadanego kredytu hipotecznego, opłacenia rachunków lub innych wydatków.

Warto pamiętać o tym, że rządowe wakacje kredytowe nie będą zawieszały wszystkich opłat, na przykład ubezpieczenia kredytu, które nadal należy opłacać.

Views:
62
Article Categories:
Aktualności · Prawo

Comments

  • Z przyjemnością przeczytałem twój artykuł. Rządowe wakacje kredytowe są bardzo dobre, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze. Dają one możliwość podróżowania bez wydawania dużej ilości pieniędzy.

    diabetyk24 14 sierpnia, 2022 7:25 am Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *