Remont mieszkania – w czym pomoże Ci architekt wnętrz?

Remont mieszkania to inwestycja, która jest niezbędna do przeprowadzenia raz na kilka lub kilkanaście lat. Umożliwia naprawę większych usterek, zmianę rozkładu instalacji podtynkowych czy zmodernizowanie całej aranżacji mieszkania. Szczególnie ekscytująca bywa właśnie zmiana wystroju – kapitalny remont umożliwia określenie na nowo stref mieszkalnych, wytyczenie granic pomieszczeń oraz całkowitą zmianę elementów nieruchomych wchodzących w skład wyposażenia. Przeprowadzenie remontu wymaga sporej wiedzy technicznej, ale także poczucia smaku czy umiejętności dostrzegania kompromisów. W tym wszystkim może nam pomóc architekt wnętrz.

Architekt wnętrz – kto to jest?

Zadaniem architekta wnętrz jest zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązań, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie wszystkich zalet danego wnętrza, niezależnie od tego, czy jest to dom mieszkalny, czy biurowiec lub hala przemysłowa. Wbrew pozorom ten zawód nie polega jedynie na wybraniu koloru ścian czy ustawieniu mebli. Praca architekta powinna rozpocząć się już na etapie tworzenia projektu wykonawczego budynku – niezależnie od tego, czy mówimy o remoncie, czy o stawianiu nieruchomości od fundamentów. Najważniejsze etapy inwestycji, w którym pomoże nam ten specjalista, to:

  • wytyczenie poszczególnych stref użytkowych w zależności od naszych potrzeb,
  • zaprojektowanie koncepcji mieszkalnej,
  • sporządzenie projektu wykonawczego wykończenia wnętrza z uwzględnieniem również zewnętrznych wyjść instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej,
  • zaproponowanie rozwiązań technicznych wykorzystanych w nieruchomości,
  • sporządzenie kosztorysu i wybór materiałów wykończeniowych,
  • nadzór nad ekipą budowlano-remontową w zakresie prac wykończeniowych.

Praca architekta wnętrz bardzo często kończy się właśnie na wyborze odpowiedniej kolorystyki czy układu dekoracji, ale jest to już ostatni etap prac, który wymaga poczucia estetyki i dobrego smaku.

W czym może pomóc architekt wnętrz?

Rozpoczynając remont, architekt wnętrz wspomoże nas już na samym początku projektowania nowego wnętrza. Może on wytyczyć na nowo granice pomieszczeń i ustalić optymalne umiejscowienie ścianek działowych w mieszkaniu. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami rozlokuje gniazdka prądowe, by można było z nich optymalnie korzystać. Zaproponuje wymianę baterii wannowej lub prysznicowej – może, zamiast natynkowej uda się nam zamontować podtynkową, która zajmuje mniej miejsca? Architekt wnętrz może także zaproponować wiele ciekawych rozwiązań – na przykład montaż instalacji ogrzewania podłogowego, dzięki czemu będzie potrzebnych mniej kaloryferów. Mniejsza liczba grzejników to większa przestrzeń do aranżacji. Z pewnością omówi także zalety kuchni zamkniętej i otwartej na salon. Pomoże w wyznaczeniu stref gotowania i dobierze optymalny kształt i rodzaj blatu. W pokoju dziennym pomoże ustalić strefę relaksacyjną oraz najlepsze miejsce na domową galerię obrazów i zdjęć.

Architekt wnętrz jest niezwykle istotną osobą przy każdym remoncie mieszkania. Choć oczywiście wszystko możemy zrobić samodzielnie, to jednak warto się nad tym zastanowić. Odpowiednia aranżacja wnętrz zapewni większy komfort mieszkania, poprawi samopoczucie i sprawi, że chętniej będziemy nasze cztery kąty pokazywać gościom.

Sprawdź ofertę architektów w Warszawie na RynekPierwotny.pl

Views:
1025
Article Categories:
Wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *