Nowa elewacja dla starego domu – materiały i koszt renowacji

Gdy ściany zewnętrzne starego domu nie wyglądają już dobrze, warto zdecydować się na ich odnowienie. Jak wykonać kompleksową renowację i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Na te pytania odpowie nam specjalista z serwisu elewacyjnie.pl.

Zakres renowacji ścian zewnętrznych

W starych domach wygląd elewacji pozostawia często wiele do życzenia. Powszechnym problemem jest także brak termoizolacji ścian zewnętrznych, co przekłada się na wysokie koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Zakres renowacji ścian zewnętrznych starszego domu powinien zatem obejmować zarówno wykonanie termoizolacji, jak i nadanie elewacji atrakcyjnego wyglądu przez wykończenie ich wybranymi materiałami dopasowanymi do stylu budynku i do gustu inwestora.

Materiały na elewację

Podstawowym materiałem używanym do wykończenia ścian zewnętrznych są tynki, w tym tynki mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe. Gdy wcześniej wykonano termoizolację, wykonuje się tynki cienkowarstwowe.

Aby nowa elewacja starego domu wyglądała efektownie, warto nie tylko pomalować ją na przyjemny dla oka kolor, ale również ozdobić dodatkowymi materiałami elewacyjnymi. Dzięki temu można podkreślić poszczególne elementy budynku i nadać mu atrakcyjny wymiar.

Ściany domu mogą być ozdobione poniższymi materiałami:
– deski elewacyjne z drewna
– imitacje drewna na elewację, na przykład z płyt warstwowych, styropianu, tynków strukturalnych
– okładziny kamienne
– płytki klinkierowe
– płyty betonowe
– sztukaterie gipsowe lub styropianowe

Koszt wykonania elewacji

W przypadku starszych domów cena wykonania elewacji jest zależny od szeregu czynników, w tym od zakresu prac oraz od wybranych materiałów.

Średnio cena za prace termoizolacyjne oraz koszt tynkowania elewacji wynoszą razem od około 30 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych w zależności od metrażu budynku. Najtaniej zapłaci się za wykonanie prostej elewacji tynkowanej i ocieplenia ze styropianu. Koszty podwyższają izolacja z wełny mineralnej oraz dodatkowe elementy dekoracyjne na ścianach.

Aby uzyskać dokładne informacje dotyczące ceny wykonania elewacji, warto skontaktować się z wybranymi firmami świadczącymi usługi w tym zakresie i poprosić o wykonanie kalkulacji.

Views:
609
Article Categories:
Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *