Łazienka dla osoby starszej – jak ją przygotować?

Osoba starsza może z wiekiem nie czuć się wystarczająco komfortowo w łazience, która wcześniej spełniała wszystkie oczekiwania. Wraz ze stanem zdrowia i ograniczonym zakresem ruchu, potrzeby mogą się zmienić. Istnieje możliwość nawet 80% pokrycia kosztów na wyposażenie łazienki dla seniora, przystosowanej do jego potrzeb, tak aby była nie tylko komfortowa, ale także wystarczająco bezpieczna.

Komfortowa i bezpieczna łazienka dla seniora z dofinansowaniem PCPR / PFRON

Warto skorzystać z możliwości wysokiego dofinansowania, które w znacznej mierze pokryje koszty zakupu urządzeń i sprawi, że łazienka dla osoby starszej będzie nowoczesna, komfortowa i bezpieczna pod każdym względem. Osoby starsze lub ich opiekunowie, które chcą wykorzystać dedykowane seniorom urządzenia, powinny uzgodnić specyfikację dostawy, która posłuży do zawarcia umowy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie (PCPR). Według zasady dofinansowania wymagany jest 20% udział własny. Wyposażenie zostaje wysłane na adres osoby, która podpisała umowę z PCPR / PFRON. Przy odbiorze towaru należy zapłacić jedynie 20% kwoty faktury VAT. Pozostałą należność w wysokości 80% pokrywa dofinansowanie. Wszelkie formalności można załatwić w Akcjum – sklep wyposażenie łazienki, który dostarcza sprzęt przystosowany do toalet dla poszczególnych grup użytkowników. Są to urządzenia, które stanowią wyposażenie łazienki osoby niepełnosprawnej, łazienki dla seniora, a także dla mniejszych dzieci do przedszkoli i żłobków, które wymagają specjalnych sedesów i umywalek.

Jak powinna być wyposażona łazienka dla osoby starszej?

Podstawową sprawą jest możliwość swobodnego poruszania się w łazience, armatura sanitarna – sedes i umywalka zawieszona na odpowiedniej wysokości, a także dodatkowe poręcze lub uchwyty, ułatwiające korzystanie z urządzeń. Łazienka dla seniora nie powinna posiadać takich ograniczeń, jak zbyt niska toaleta, zbyt wysoko zainstalowana umywalka, trudny dostęp do urządzeń, bateria z osobnymi kurkami wody zimnej i ciepłej, która utrudnia ustawienie temperatury bieżącej wody. Warto wymienić je na bardziej przyjazne dla seniora.

Co wybrać do łazienki dla starszej osoby – prysznic czy wannę?

Wiele przemawia za tym, aby wybrać kabinę prysznicową zamiast wanny. Łazienka dla osoby starszej wyposażona w kabinę, ustawioną bezpośrednio na podłodze – bez brodzika – jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym i bezpiecznym dla seniora. Pozwala całkowicie wyeliminować problem potknięcia się o wysoką krawędź brodzika. Instalacja kabiny w miejsce wanny pozwoli na powiększenie łazienki o dodatkową przestrzeń i dzięki temu poprawi komfort poruszania się w łazience. Jest to także sposób na zmniejszenie kosztów za zużycie wody, co przy dochodach osób na emeryturze, czy rencie ma spore znaczenie w domowym budżecie. Środki na wymianę wanny i umieszczenie w tym miejscu kabiny prysznicowej, można pozyskać ze wspomnianego wcześniej dofinansowania PCPR / PFRON.

Views:
470
Article Categories:
Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *