Kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Artykuł został znaleziony na porzedniej werrsji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Kwiaty są ozdobą każdego ogrodu, uprawiane są najczęściej na rabatach czy skalniakach. Zachwycają kolorem, fakturą i kształtem korony kwiatowej. Jednymi z najchętniej wybieranych roślin ogrodowych, są kwiaty cebulowe sadzone wiosną.

Wiosenne cebulki kwiatowe – wymagania

Kwiaty sadzone wiosną, pozwalają cieszyć się ich pięknem przez całe lato. Gatunki te w większości pochodzą z krajów półkuli południowej, gdzie klimat jest dużo łagodniejszy, a przymrozki występują sporadycznie. Dlatego też są one bardzo czułe na zimno. Cebulki wiosenne należy wykopywać z gruntu co roku i przechowywać z dala od zbyt niskich temperatur. Cebule te są niezwykle wrażliwe na mróz, który mógłby je uszkodzić, dlatego też należy je sadzić dopiero po ustaniu przymrozków.

Na miejsce rabat czy skalniaków gdzie sadzone będą kwiaty cebulowe, wybierajmy miejsca słoneczne i ciepłe. Podłoże powinno być lekko wilgotne, pełne składników odżywczych. Dlatego też ziemię należy wymieszać z odkwaszonym torfem lub ziemią kwiatową.

Kiedy sadzić kwiaty cebulowe kwitnące latem?

By przyspieszyć termin kwitnienia, cebule kwiatowe możemy rozsadzić do doniczek w marcu. Należy pamiętać by kwiaty przechowywać wtedy w jasnych pomieszczeniach, które są zabezpieczone przed mrozem. Z donic, cebule wysadza się do gruntu po ustaniu przymrozków, zwykle pod koniec maja. Podobnie należy postępować z roślinami najbardziej wrażliwymi na zimno jak mieczyki czy begonie, które prawidłowo rozwijają się jedynie w temperaturze pokojowej.

W przypadku większości cebul, sadzenie może odbywać się bezpośrednio do gruntu. Terminy sadzenia i głębokość umieszczania cebul różni się dla poszczególnych gatunków. Na przykład gatunki: mieczyki gladiole, frezje, irysy czy jaskry można sadzić od połowy kwietnia. Najwcześniej, bo już od marca możemy wysadzać na rabaty lilie.

Jak dbać o kwiaty cebulowe?

Cebule kwiatów są przysmakiem wielu szkodników ogrodowych jak na przykład nornice. Dlatego też należy je chronić zakładając na ziemię siatkę ochronną lub stosując urządzenia odstraszające. Można je także zasadzić w plastikowych koszyczkach. By kwiaty były w dobrej kondycji konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Należy regularnie usuwać chwasty, które zabierają roślinom substancje pokarmowe oraz wodę. By przedłużyć kwitnienie konieczne jest obcinanie przekwitłych pąków.

Gdy kwiaty przekwitną, a łuski na cebulach staną się ciemnobrązowe, to znak, że można je wykopać. Następnie cebule należy wysuszyć i przechowywać w przewiewnych skrzynkach, w ciepłym pomieszczeniu.

Jakie gatunki kwiatów sadzić wiosną?

Mnóstwo odmian, kształtów, kolorów sprawia, że kwiaty cebulowe są chętnie wybierane do ogrodów. Najpopularniejsze gatunki: mieczyki gladiole, lilie, frezje, dalie, amarylis, tygrysówka czy kroksomia są cenione ze względu na piękne, wielobarwne kwiaty, o oryginalnym wyglądzie. Frezje posiadają kwiaty osadzone z jednej strony długiej, wygiętej łodygi, z kolei mieczyki swym kształtem przypominają miecz. Część z nich jak amarylis czy lilie lubiane są za duże, efektowne kwiaty, które wydzielają przyjemny zapach. Tygrysówki zaś cieszą się wielka popularnością ze względu na swój kształt oraz wygląd. Liczne kwiaty ozdobione są cętkami i plamkami, stąd ich tygrysia nazwa.

Wybierając do ogrodu kwiaty cebulowe sadzone wiosną należy pamiętać o ich wymaganiach i odpowiedniej pielęgnacji. By zadbać o ich kondycję i zdrowie należy chronić cebulki przed mrozem oraz dbać o miejsce w którym rosną. Dzięki temu, będziemy mogli przez długi czas cieszyć się kolorowymi rabatami czy skalniakami.

Artykuł został znaleziony na porzedniej werrsji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Views:
1063
Article Categories:
Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *