Wilgoć jest niebezpieczna dla budynków, dlatego wtedy, gdy już się pojawi, należy wyszukać jej źródło i jak najszybciej ją zlikwidować. Kiedy konieczne jest osuszanie budynków? Jaką metodę osuszania wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty?
Osuszanie budynków – wskazania
Zawilgocone ściany, posadzki i stopy to zmora wielu budynków wzniesionych przed laty, ale wilgoć także pojawia się w budynkach nowych. Jej źródłem może być wiele – od nieprawidłowo wykonanej konstrukcji, poprzez awarie, a skończywszy na katastrofach naturalnych.
Najczęściej osuszanie budynków konieczne jest w poniższych sytuacjach:
– Zalanie – wynikające z usterki albo niedopatrzenia, na przykład pęknięcia rury albo przelania wody w łazience.
– Podtopienia i powodzie – gdy woda podchodzi pod budynek na skutek wylania rzek, zbiorników wodnych.
– Pożary – po pożarze budynek jest zawilgocony ze względu na wodę stosowaną do jego gaszenia.
– Nieszczelna konstrukcja budynku – brak lub uszkodzona izolacja przeciwwilgociowa, zniszczenie ścian, stropów, fundamentów.
– Wilgoć technologiczna – osuszanie budynków prowadzone jest po wykonaniu prac budowlanych, wykończeniowych.
Jak skutecznie osuszać budynki?
Do osuszania budynków stosowane są różne techniki, które można podzielić na dwie kategorie – nieinwazyjne i inwazyjne.
Nieinwazyjne techniki polegają na stosowaniu nagrzewnic i osuszaczy. Obecnie stosowane są różne typy osuszaczy, na przykład mikrofalowe, kondensacie, absorpcyjne.
Techniki inwazyjne polegają na wykonaniu iniekcji w celu odprowadzenia wody z konstrukcji budynków, na przykład przy podsiąkaniu wód gruntowych, poważnym zawilgoceniu po zalaniu.
Osuszanie można zlecić fachowym firmom albo można zdecydować się na wynajem osuszaczy w wypożyczalniach i wykonać prace we własnym zakresie. Więcej informacji znajdziesz na ten temat na stronie https://www.skuteczne-osuszanie.pl/.