Oświetlenie w domu spełnia bardzo ważną funkcję. Żarówki nie tylko rozjaśniają pomieszczenie, w którym się znajdujesz. Budują także jego klimat i nastrój. Światło pochodzące z kinkietów oraz innych dodatkowych źródeł może także pełnić funkcję dekoracyjną. Aby te wszystkie założenia były możliwe do spełnienia, konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju żarówek.
Jakie żarówki do domu będą najlepsze?
Które żarówki są najbardziej energooszczędne?
Jak wybrać jasność i barwę światła w żarówkach LED?
Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki LED do domu?
Jakie żarówki do domu będą najlepsze?
Wybierając żarówki do domu, trzeba uwzględnić bardzo wiele elementów. Jednym z kluczowych kryteriów będzie oczywiście energooszczędność. Im mniej prądu zużyje żarówka, tym mniejszy rachunek za energię zapłacisz. Tym mniejszy także będzie twój negatywny wpływ na środowisko, a to we współczesnym świetnie bardzo istotna kwestia. Druga sprawa to dobór żarówki do wybranego oświetlenia – lampy, plafonu, kinkietu. Rodzaje gwintów i inne techniczne parametry nie pozostają tutaj więc bez znaczenia. Znaczenie będzie miała oczywiście również barwa światła i jasność. To jednak kwestia indywidualnych preferencji, dobrania żarówek do określonego rodzaju pomieszczeń. Warto natomiast zwrócić także uwagę na żywotność żarówki i okres gwarancyjny. Jeśli żarówka zepsuje się przed jego upływem, możesz prosić o naprawdę lub jej wymianę (dotyczy to głównie oświetlenia LED).
Warto wybierać żarówki, które zużywają niewiele energii, a przy tym dobrze świecą, występują w wielu modelach i barwach. Ważne także, aby nie posiadały rtęci (obecnej w żarówkach starszego typu).
Które żarówki są najbardziej energooszczędne?
Za najbardziej energooszczędne obecnie uznawane jest oświetlenie LED. Energooszczędność tego typu żarówek to jeden z powodów tak dużej ich popularności. Jakość świecenia jest tak samo wysoka jak w przypadku żarówek starego typu, a zużycie energii dużo niższe. Pokazuje to dobrze przykład żarówki LED o mocy 12 W, która z powodzeniem jest w stanie zastąpić tradycyjną żarówkę o mocy 100 W bez jakiejkolwiek raty jakości oświetlenia. Taka wymiana pozwala na 10-krotnie zmniejszenie zużycia energii na jednej tylko żarówce. Łatwo policzyć, o jak dużym zmniejszeniu zużycia prądu można mówić w przypadku wymiany całego oświetlenia w domu na LED. Producenci oświetlenia LED pomagają w takiej wymianie, umieszczając na opakowaniu swoich produktów informację, zastępnikiem jakie żarówki może być dany model LED.
Jak wybrać jasność i barwę światła w żarówkach LED?
Żarówki LED występują w bardzo wielu modelach i barwach światła: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/zarowki-i-swietlowki/zarowki-led.html. Wybierając konkretną żarówkę LED, warto więc zwrócić uwagę na jej barwę światła. Wybierać można spośród barwy ciepłej, naturalnej i zimnej. Kluczowe jest tutaj dopasowanie barwy światła do potrzeb danego pomieszczenia.
- Barwa ciepła, emitująca światło żółte, delikatne, bardzo przyjemne dla oka, to idealne rozwiązanie do salonu lub sypialni. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcesz zbudować nastrój sprzyjający wyciszeniu, odpoczynkowi. Takie światło bardzo pasuje do ciepłych wnętrz, drewnianych, klasycznych.
- Światło naturalne, czyli białe i jasne nie zniekształca kolorów i również jest dobrze odbierane przez oko. Sprawdza się szczególnie dobrze w pomieszczeniach, w których pracujemy, czytamy, a także podejmujemy szereg innych aktywności. Idealnie pasuje do minimalistycznie urządzonych wnętrz.
- Światło zimne jest bardzo intensywne, białe, czasami wpada w niebieski. Sprawdza się do pomieszczeń, w których wykonuje się prace manualne i w związku z tym przestrzeń powinna być idealnie oświetlona. Można zastosować je także do oświetlenia podjazdu i elewacji budynku. Absolutnie nie sprawdza się jako światło do salonu lub sypialni, bo nieustannie pobudza i utrudnia wyciszenie.
Nie bez znaczenia jest także jasność żarówki LED. O niej informuje moc połączone z ilością lumenów. Im ten parametr jest wyższy, tym światło jest bardziej intensywne. W tym przypadku ponownie ogromne znaczenie ma to, do jakiego pomieszczenia przeznaczona jest żarówka LED. W przypadku kuchni, gabinetu, biura dobrym wyborem są żarówki o większej liczenie lumenów. Do salonu czy sypialni, a także na korytarz zdecydowanie lepiej zakupić żarówki nieco ciemniejsze, bardziej klimatyczne, które nie będą męczyły wzroku i nie będą nieustannie pobudzać organizmu do aktywności.
Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki LED do domu?
Obok typu żarówki, barwy świecenia, ilości lumenów i mocy, znaczenie ma na przykład także odpowiedni dobór gwintów. Pamiętaj, że może się okazać, że żarówka nie będzie pasowała do twojego żyrandola lub plafonu. Przed zakupem zawsze warto to sprawdzić. Najpopularniejsze rozwiązanie do gwinty E27. Żarówki o tych gwintach występują w bardzo różnych kształtach, także tym klasycznym “cebulowatym” oraz walcowatym. Nie mniej popularny jest także model E14, czyli gwint znacznie mniejszy od E27. Ten wąski gwint coraz częściej wykorzystuje się w żyrandolach, jak i lampkach nocnych. Do halogenów stosuje się wtyki GU10 lub MR15, więc można je z powodzeniem zastąpić żarówkami LED.