Powołanie do życia firmy w dzisiejszych czasach jest tak proste jak jeszcze nigdy. Młodzi, przedsiębiorczy ludzie są dodatkowo wspierani przez liczne instytucje, wprowadza się np. dotacje, by zachęcić do prowadzenia działalności gospodarczej i wdrażania własnych inicjatyw. Przedsiębiorczość jest obecnie w cenie. Bardzo dobrym pomysłem jest założenie firmy budowlanej, ponieważ tego typu usługi cieszą się teraz bardzo dużą popularnością. Prace remontowo – budowlane zawsze znajdą swych zwolenników, a cenione firmy mogą liczyć na rekomendacje i polecenia. Uzyskanie finansowania na rozpoczęcie i rozwój biznesu nie jest aż takie trudne. Dlatego warto zorientować się, jak założyć firmę budowlaną z dofinansowaniem. Finansowanie zakupów dla firm istotnym elementem przy formalnym załatwianiu działalności budowlanej.
Zasady otrzymywania dotacji na firmę
Dotacje są najczęstszą formą finansowania firm. Mają jednak pewne ograniczenia. Dotacje przyznawane są z funduszy Unii Europejskiej. Nie podlegają zwrotowi, jeśli nowo powstała firma będzie istnieć na rynku przynajmniej przez okres 12 miesięcy. Wówczas pieniądze z dofinansowania całkowicie przechodzą na własność przedsiębiorcy. Jeśli ktoś zastanawia się jak uzyskać dofinansowanie na firmę, to złożenie wniosku o dotację jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób można otrzymać środki w wysokości maksymalnej równej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Inne rodzaje dofinansowań na otwarcie działalności
Dotacje to nie jedyna forma wsparcia. Klasycznym przykładem uzyskania wkładu finansowego na własne przedsięwzięcie jest pożyczka lub kredyt na start w banku. Można je uzyskać na preferencyjnych warunkach, choć nie będą dostępne dla każdego, a jedynie dla osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Istnieją jeszcze pewne mniej popularne formy uzyskania finansowania biznesu, ale w przypadku, gdy wymienione wcześniej okażą się niemożliwe do uzyskania, warto skorzystać z dodatkowych możliwości. Są nimi np. samorządowe fundusze pożyczkowe na rozwój firmy. Finansowania udzielają tzw. Inkubatory Przedsiębiorczości. Robią to również prywatni inwestorzy, którzy chętnie wspierają nowoczesne inicjatywy. O wsparcie finansowe można też starać się w PARP. Poza tym, nowo powstałe firmy mogą liczyć na korzystne ulgi i odliczenia podatkowe.
Zakładanie firmy budowlanej w praktyce
Zakładanie firmy o profilu budowlanym z formalnego punktu widzenia niczym nie różni się zakładania firmy w innej branży. Trzeba po prostu dokonać wpisu w CEIDG, co można zrobić online lub stacjonarnie w urzędzie. Firma praktycznie może działać już z chwilą dokonania wpisu. W przypadku firm budowlanych trzeba oczywiście zakupić sprzęty i narzędzia oraz wszelkie akcesoria potrzebne do wykonywania usług. O wsparcie finansowe na założenie biznesu trzeba oczywiście starać się odpowiednio wcześniej przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej.