Jak odwodnić działkę przy wysokim poziomie wód gruntowych?

Nadmiar wody na działce nie tylko przyczynia się do niszczenia postawionych na niej budynków, ale też utrudnia zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Warunki wodno-gruntowe posesji warto więc zbadać jeszcze zanim zaczniemy budowę – dzięki temu łatwiej będzie zaplanować prace ziemne.

Dlaczego wody gruntowe są zagrożeniem?

Zbadanie poziomu wody gruntowej jeszcze przed rozpoczęciem budowy jest szczególnie ważne w przypadku osób planujących postawić dom z podpiwniczeniem, ale nie tylko. Nadmiar wilgoci może przedostać się do wnętrza piwnicy lub do ścian fundamentowych i w efekcie doprowadzić do obniżenia ich termoizolacyjności, niszczenia, a także do pojawienia się pleśni lub zagrzybienia domu. Wysoki poziom wód gruntowych to problem często spotykany m.in. na terenach podmokłych, a więc np. w okolicy jezior czy rzek, a także na terenach o gruntach nieprzepuszczalnych, np. ilastych. Nasila się on zwłaszcza wiosną, kiedy topnieje śnieg, a także podczas jesiennych deszczy. Zdarza się też, że sytuację zmienić mogą inwestycje budowlane prowadzone w bliskiej okolicy czy podniesienie poziomu gruntu na sąsiednich posesjach. Przy wysokim poziomie wód gruntowych zaleca się zrobienie drenażu opaskowego wokół domu.

Jak zrobić drenaż opaskowy?

Jeśli po zbadaniu poziomu wód gruntowych okaże się, że konieczne jest odwodnienie działki, rozsądnym rozwiązaniem będzie drenaż opaskowy, czyli system rur drenarskich okalający budynek. Rury te wykonane są z tworzywa sztucznego, a odprowadzanie wody umożliwiają nawiercone w nich specjalne otwory. Układa się je ze spadkiem wokół ław fundamentowych, a następnie obsypuje materiałami o dobrej przepuszczalności, np. żwirem. Aby zabezpieczyć system przed mułem, dodatkowo stosuje się włókninę filtracyjną. Oprócz tego w narożnikach budynków montowane są studzienki rewizyjne, a w najniższym miejscu drenażu umieszcza studzienki zbiorcze pełniące funkcję buforu. Dobrze zaprojektowany drenaż opaskowy skutecznie odprowadza wodę z dala od fundamentów, którą następnie można za pomocą rur drenażowych rozprowadzić po całym terenie działki lub też skierować je do studni, stawu czy innego zbiornika. Dodatkowo można też zdecydować się na odwodnienie liniowe, które rozwiąże problem gromadzenia się wody deszczowej – niezbędne produkty do jego wykonania można znaleźć na https://zamowienia.rury.pl/kategoria-produktu/odwodnienie-liniowe/.

Czy warto zrobić drenaż opaskowy samodzielnie?

Niektórzy decydują się na wykonanie drenażu opaskowego samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że jego skuteczność zależy w dużej mierze od odpowiednio dobranych materiałów uwzględniających m.in. rodzaj gruntu, a także od prawidłowo przeprowadzonego montażu. Ewentualne błędy wynikające z braku wiedzy czy doświadczenia w tego typu pracach mogą skutkować nieprawidłowym działaniem całego systemu. Zdecydowanie rozsądniej jest więc zdecydować się na wsparcie fachowców, którzy nie tylko zaprojektują wydajny drenaż wokół domu, ale też wykonają wszystkie niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania prace. Inwestorzy planujący budowę domu na działce cechującej się wysokim poziomem wód gruntowych powinni wydatki związane z odwodnieniem wpisać w ogólny kosztorys tego przedsięwzięcia. Inwestycja w dobre odwodnienie przekłada się na skuteczne zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią wpływające na trwałość domu. Samodzielne wykonanie drenażu może zaś okazać się pozornymi oszczędnościami, bo w razie ewentualnych nieprawidłowości konieczne będzie jego poprawienie, co generuje dodatkowe koszty.

Views:
2172
Article Categories:
Instalacje · Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *