Gotowy czy od architekta? Wybieramy projekt domu jednorodzinnego

Pierwszym i także najważniejszym krokiem, by zamieszkać w końcu we własnym domu jednorodzinnym, jest wybór jego projektu. Dziś inwestorzy mają do dyspozycji dwa rozwiązania. Mogą kupić gotowy projekt domu, ale również mogą skorzystać z usług biura architektonicznego. Na co warto się zdecydować?

Projekty domów jednorodzinnych można podzielić na dwie kategorie, czyli na projekty gotowe oraz indywidualne. Pierwsze z nich można kupić od ręki, również w serwisach internetowych. Drugie z kolei przygotowywane są na zlecenie przez architekta. Każdy z tych projektów ma swoje zalety i wady, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej porównać je ze sobą.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego – przede wszystkim niska cena

Projekt domu już za 2 tysiące złotych? Właśnie tyle można zapłacić za gotowe plany domów jednorodzinnych oferowanych przez internet. Niska cena jest głównym wabikiem, który przyciąga inwestorów, ale mają one też inne zalety.

Do wyboru jest pełna gama planów na niemalże każdą działkę, także na działki małe oraz wąskie. Domy są parterowe, piętrowe, mają użytkowe poddasza, są dostępne w stylach nowoczesnym, współczesnym oraz tradycyjnym. Razem to setki propozycji, dlatego wśród tak wielu opcji można bez trudu wyszukać coś dla siebie. W podjęciu decyzji pomagają także wizualizacje, rzuty, kosztorysy. Można otrzymać też dodatkowe bonusy jak projekt wnętrza, ogrodu.

Jednak z drugiej strony należy pamiętać o tym, że gotowe projekty domów mają też swoje wady. Przede wszystkim trudno dopasować je do nieustawnej działki, a także trzeba pamiętać o ich adaptacji, co podwyższa koszty o około 2 tysiące złotych.

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego – plany szyte na miarę

Druga opcja to projekty domów przygotowane przez biuro architektoniczne. Indywidualne projekty są tworzone od zera na zlecenie inwestora – powstają zatem na bazie przeprowadzonych z nim konsultacji, aby mogły spełnić wszystkie jego wymagania. To duża zaleta wtedy, gdy budynek ma być indywidualnie dopasowany do działki, gustu zamawiającego oraz innych jego wymogów.

Koszty związane z wykonaniem indywidualnego projektu domu są zróżnicowane i zależne od wybranego biura, metrażu budynku oraz stopnia jego komplikacji. Zazwyczaj ceny rozpoczynają się od około 130 złotych za metr kwadratowy, zatem projekt domu o 80 metrach kwadratowych będzie kosztował mniej więcej 10 tysięcy złotych.

Gdy zatem celem jest jak najniższa cena, projekty gotowe to atrakcyjny wybór, ale wtedy, gdy dom ma być indywidualnie dopasowany do potrzeb inwestora, warto skorzystać z pomocy architekta.

Views:
271
Article Categories:
Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *