Gotowy a indywidualny. Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego nigdy nie powinien być dyktowany jedynie kwestiami cenowymi. Z drugiej jednak strony warto wiedzieć, na jaki wydatek należy się przygotować. Ile trzeba zapłacić za gotowy projekt domu? Jaki jest koszt projektu stworzonego na zamówienie przez biuro architektoniczne?

Gotowy projekt domu – dla oszczędnych inwestorów

Dzisiaj gotowe projekty domów Łódź cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony oszczędnych inwestorów. Można kupić je nawet online, a komplet dokumentów otrzyma się pod wskazany adres nawet w parę dni. Wybór jest spory – domy parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym, także te przeznaczone na wąskie działki czy domy energooszczędne.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego to koszt rozpoczynający się już od około 2 tysięcy złotych. Średnia cena gotowych projektów to około 2,5-3,5 tysiąca złotych, ale w serwisach można spotkać się także z kosztami rzędu 5 tysięcy złotych. To bardzo atrakcyjna oferta jak za tego typu dokumentację.

Warto jednak pamiętać o tym, że cena projektu to jeszcze nie wszystko. Dodatkowo należy przeprowadzić jego adaptację – wykonuje ją architekt adaptujący. Ma ona na celu dostosowanie projektu do działki, na której ma być on zrealizowany. Koszt to od 1,5 tysiąca do nawet ponad 3 tysięcy złotych zależnie od zakresu wprowadzonych zmian. Wobec tego ogólny koszt gotowego projektu domu to zazwyczaj od 3,5 tysiąca do nawet ponad 8 tysięcy złotych.

Indywidualny projekt domu – bez dodatkowych kosztów

Najczęściej projekt przyszykowany przez biuro architektoniczne kojarzy się jako duży wydatek. W rzeczywistości koszty nie są jednak tak wysokie, przy czym warto pamiętać, że zależne są one od wielu czynników.

Najczęściej architekt wycenia projekt na podstawie jego metrażu i stopnia skomplikowania. Ceny rozpoczynają się już od około 120-130 złotych za jeden metr kwadratowy zaprojektowanej nieruchomości. Średnio jest to około 150 złotych, natomiast ceny powyżej 200 złotych za metr kwadratowy dotyczą najbardziej renomowanych pracowni. Wobec tego indywidualny projekt domu o metrażu 100 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 12-15 tysięcy złotych.

Cena indywidualnego projektu jest wyższa, niemniej jednak architekt nie wykonuje już jego adaptacji – plan od razu tworzony jest z uwzględnieniem warunków panujących na działce, na której ma stanąć budynek.

Zatem gotowy projekt domu pozwala na uzyskanie najniższej ceny, ale z drugiej strony biuro architektoniczne może zaoferować kompleksową pomoc przy stworzeniu planu wymarzonego domu jednorodzinnego, dopasowanego do potrzeb inwestora w najmniejszych detalach.

Views:
1080
Article Categories:
Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *